اتریوم چیست؟

آشنایی کامل با ارز دیجیتال اتریوم

قیمت لحظه ای جهانی

ethereumEthereum
$ 1,587.53
$ 1,587.53
0.51%

نرخ معامله در رمز اکسچنج

اتریوم ETH
خرید از سایت:
69,573,032 تومان

اتریوم ETH
فروش به سایت:
68,796,126 تومان

با رمز ارز اتریوم آشنا شوید

اتریوم چیست؟ رمز ارز اتریوم پلاتفرمی برای اجرای قرار داد های هوشمند در محیطی کاملا غیر متمرکز و بدون امکان ایجاد تغییر، تقلب و سانسور است که همواره فعال و در دسترس است، اتریوم علاوه بر این که می‌تواند ابزاری برای پرداخت و ذخیره دارایی باشد به سایر توسعه دهنده گان این امکان را می‌دهد که توسط بلاکچین اتریوم برای خود ارز دیجیتال مستقل ایجاد کنند، شبکه اتریوم نیز مانند بیت کوین توسط هیچ نهاد یا سازمانی کنترل نمی‌شود و تمامی فعالیت ها در آن توسط کاربران شبکه انجام می‌گیرد. این ارز در سال 2013 معرفی گردید و امروزه در جایگاه دوم ارز های دیجیتال از نظر حجم بازار قرار دارد.

واحد این ارز دیجیتال ETH یا  اتر بوده و هر ETH معادل یک اتریوم است.

اتریوم چگونه بدست می آید؟

تولید اتریوم به صورت انحصاری بدست هیچ سازمان یا نهادی انجام نمی گیرد بلکه اتر ها از طریق فرایند استخراج یا ماینینگ حاصل می گردند و تمامی افراد به کمک سخت افزار های قدرتمند با حل کردن معادلات خاصی می توانند بلاک های شبکه اتریوم را پیدا کرده و اتریوم بدست آورند  که این گونه فرایند ایجاد شدن ارز های دیجیتال را فرایند اثبات کار می‌نامند، نحوه دیگری از استخراج ارز های دیجیتال نیز وجود دارد که در آن به ازای نگه داری مقدار مشخصی از یک ارز میزانی به مرور زمان به آن اضافه می‌گردد مشابه سود بانکی که به این فرایند اثبات سهام گفته می‌شود که پیش بینی می‌شود در آینده ای نزدیک فرایند تولید اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام تغییر یابد.

چه مقدار اتریوم در جهان موجود است؟

محدودیتی تا کنون از نظر تعداد برای تولید اتریوم از طرف تیم توسعه دهنده آن ارائه نشده است.

نوسانات قیمت اتریوم!

قیمت اتریوم نیز مانند بیت کوین نوسانات بسیار زیادی دارد، قیمت این ارز در اواخر سال 2016 حدود 8 دلار بود و تا اوایل سال 2018 در حدود 13 ماه به حدود 1400 دلار رسید که پس از آن روند کاهش آن شروع شد و در اواخر سال 2018 تا 85 دلار نیز معامله شد و مجددا روند صعودی خود را آغاز کرد.

پدید آورنده اتریوم کیست؟

پدید آورنده اتریوم ویتالیک بوترین است وی در سال 2013 ارز دیجیتال اتریوم را معرفی کرد. ویتالیک ملیت روسی، کانادایی دارد و در سال 1994 متولد شده است.

چگونه از اتریوم استفاده کنیم؟

برای استفاده از اتریوم یعنی دریافت، ارسال و ذخیره سازی آن باید از نرم افزاری به نام والت یا کیف پول اتریوم استفاده نماییم انواع مختلف این کیف پول ها به صورت وب سایت، اپلیکیشن موبایل، نرم افزار ویندوز و سخت افزار ذخیره سازی موجود هستند که ایمن ترین راه ذخیره سازی استفاده از کیف پول های سخت افزاری است اما این روش مشمول پرداخت هزینه جهت خرید این دستگاه است البته روش های دیگر هم امنیت کافی را دارا بوده و پیشنهاد می‌شوند برای آشنایی بیشتر با انواع کیف پول های اتریوم و روش های ذخیره سازی آموزش مربوط به کیف پول اتریوم را مشاهده نمایید.

جهت راه اندازی کیف پول برخلاف رویه ایجاد حساب در بانک ها شما نیاز به ارائه مدارک هویتی ندارید و چون حساب شما فقط قابل مدیریت توسط خودتان است باید از آن حتما نسخه پشتیبان بگیرید و رمز عبور را در اختیار اشخاص دیگر قرار ندهید.

قابل مشاهده بودن انتقالات اتریوم!

در شبکه اتریوم تمامی دریافت ها و جابه جایی دارایی ها میان کاربران قابل مشاهده است اما هویت صاحبان این دارایی ها مشخص نمی شود در سایت blockchain.info هر انتقالی که در شبکه انجام گیرد ثبت می شود و آدرس فرستنده و آدرس گیرنده و همچنین میزان انتقال و زمان انجام ثبت شده و همه می توانند آنرا مشاهده نمایند.

یک نکته را هنگام ارسال اتریوم به یاد داشته باشید که عملیات ارسال پس از انجام بازگشت ناپذیر هستند لذا دقت کافی را هنگام پر کردن آدرس گیرنده لحاظ نمایید.

کارمزد و زمان انتقال اتریوم

انتقال اتریوم بین کاربران با هزینه انجام می‌گیرد این هزینه به اتریوم محاسبه شده و به ماینر های شبکه تعلق می‌گیرد تا تراکنش شما را تایید نمایند میزان این کارمزد نسبت به پهنای باند و فضای ذخیره سازی محاسبه شده و متفاوت است نرخ کارمزد های اتریوم به نسبت بیت کوین بسیار کمتر است همچنین زمان انتقال اتریوم نیز از بیت کوین بسیار کمتر است و تراکنش ها با سرعت بسیار بیشتری انجام میگردند.

امنیت شبکه اتریوم

بلاکچین اتریوم بسیار امن و قابل اعتماد است و امکان ایجاد تغییر، هک و یا از کار انداختن آن تقریبا غیر ممکن است اما صرافی ها و کیف پول های نگه دارنده اتریوم تا کنون بارها مورد دستبرد قرار گرفته اند از این رو پیشنهاد می‌کنیم برای ذخیره امن از کیف پول های مطرح که در آموزش کیف پول های اتریوم آنها را معرفی کرده ایم استفاده نمایید.