الگوریتم ماینینگ Ethash

بزرگترین رمز ارزی که از الگوریتم Etash استفاده می‌کند اتریوم است، در اصل الگوریتم Ethash در ابتدا با ارز دیجیتال اتریوم روی کار آمد اما امروزه ارز های دیجیتال متعددی از این الگوریتم بهره می‌برند. الگوریتم Ethash نسخه اصلاح شده الگوریتم Dagger-Hashimoto می‌باشد.

Ethash تابعی مبتنی بر اثبات انجام کار است به این معنی که هر استخراج کننده اگر بتواند بلاک جدیدی را کشف کرده و آنرا ایجاد کند در ازای آن پاداشی را جهت انجام این کار دریافت می‌کند. در اتریوم این پاداش در حال حاضر برابر 3 اتر است.

یکی از مهم ترین ویژگی‌های این الگوریتم مقاومت آن برای جلوگیری از استخراج توسط دستگاه های ASIC است،ارز های این الگوریتم فقط توسط کارت های گرافیک توانایی استخراج دارند و تنها کارت های گرافیکی می‌توانند شروع به استخراج نمایند که حافظه شان از فایل DAG بزرگتر باشد، فایل DAG پس از هر 30000 بلوک ایجاد و مقدار آن به DAG فعلی افزایش می‌یابد در حال حاضر در شهریور سال 98 مقدار فایل DAG ارز اتریوم 3.21 گیگابایت است یعنی کارت گرافیک با حافظه های 4gb و بیشتر توانایی استخراج اتریوم را دارند، حجم این فایل همواره در حال افزایش است.

ارز‌های برتر مبتنی بر الگوریتم Ethash