بیت کوین چیست؟

آشنایی کامل با ارز دیجیتال بیت کوین

قیمت لحظه ای جهانی

bitcoinBitcoin
$ 27,945.49
$ 27,945.49
0.85%

نرخ معامله در رمز اکسچنج

بیت‌کوین BTC
خرید از سایت:
1,477,371,149 تومان
بیت‌کوین BTC
فروش به سایت:
1,426,170,437 تومان

آشنایی کامل با ارز دیجیتال بیت کوین

ارز دیجیتال بیت کوین در سال 2008 معرفی شد و تمام ماهیت آن به صورت مجازی بوده و نسخه فیزیکی آن وجود ندارد، اصلی ترین تفاوت بیت کوین با سایر ارز ها عدم وابستگی آن به نهاد، اشخاص یا دولت ها است به طور مثال برای جابه جایی پول از طریق بانک، بانک ها به عنوان یک شخص ثالث این انتقال را میان حساب کاربران انجام می‌دهند و به طور کلی موجودی حساب شما نزد بانک محفوظ است که این شیوه در بیت کوین به کار نمی رود و تمامی فعالیت های ذخیره و انتقال دارایی به کاربران شبکه بیت کوین واگذار می‌شود که به اصطلاح این شبکه را غیر متمرکز می‌نامند. این ویژگی باعث شده بیت کوین خصوصا میان افرادی که اعتماد کافی به موسسات مالی و بانک ها را ندارند بسیار رواج یابد.

ارز دیجیتال بیت کوین می‌تواند مانند سایر ارز ها جهت خرید و فروش و همچنین ابزاری برای حفظ سرمایه به کار گرفته شود.

واحد این ارز دیجیتال BTC بوده که هر BTC معادل 1 بیت کوین می‌باشد.

بیت کوین چگونه بدست می آید؟

تولید بیت کوین به صورت انحصاری بدست هیچ سازمان یا نهادی انجام نمی گیرد بلکه تمامی بیت کوین ها از طریق فرایند استخراج یا ماینینگ حاصل می گردند و تمامی افراد به کمک کامپیوتر های قدرتمند با حل کردن معادلات خاصی می توانند بلاک های شبکه بیت کوین را پیدا کرده و بیت کوین بدست آورند.

چه مقدار بیت کوین در جهان موجود است؟

کل بیت کوین های موجود 21 میلیون واحد است که تا زمان نگارش این مقاله بیش از 18 میلیون آن استخراج شده است.

نوسانات قیمت بیت کوین!

قیمت بیت کوین مانند بازار ارز های دیگر با افزایش خرید و تقاضا بالا رفته و با کاهش خرید کاهش می یابد اما نوساناتی که قیمت بیت کوین دارد بسیار بسیار زیاد است و عوامل متعدد و اخبار حواشی آن در این نوسانات دخیل هستند قیمت بیت کوین در سال 2010 حدود 0.1 دلار بود در حالی که در دسامبر سال 2017 تا 20,000 دلار افزایش پیدا کرد و تا دسامبر سال 2018 به حدود 3300 دلار کاهش پیدا کرد و مجددا روند صعودی در پیش گرفت.

پدید آورنده بیت کوین کیست؟

پدید آورنده بیت کوین فردی مجهول الهویه بوده و تنها یک نام از آن وجود دارد که ساتوشی ناکاموتو است، ساتوشی ناکاموتو می تواند یک تیم، شرکت و یا ارگانی ملی باشد به هر حال اطلاعات هویتی آن هنوز منتشر نگردیده گرچه افراد زیادی ادعا کرده اند که ساتوشی ناکاموتو هستند اما ادعای آنها به اثبات نرسیده است.

کیف پول های بیت کوین

برای استفاده از بیت کوین یعنی دریافت، ارسال و ذخیره سازی آن باید از نرم افزاری به نام والت یا کیف پول بیت کوین استفاده نماییم انواع مختلف این کیف پول ها به صورت وب سایت، اپلیکیشن موبایل، نرم افزار ویندوز و سخت افزار ذخیره سازی موجود هستند که ایمن ترین راه ذخیره سازی استفاده از کیف پول های سخت افزاری است اما این روش مشمول پرداخت هزینه جهت خرید این دستگاه است البته روش های دیگر هم امنیت کافی را دارا بوده و پیشنهاد می‌شوند برای آشنایی بیشتر با انواع کیف پول های بیت کوین و روش های ذخیره سازی آموزش مربوط به کیف پول بیت کوین را مشاهده نمایید.

جهت راه اندازی کیف پول برخلاف رویه ایجاد حساب در بانک ها شما نیاز به ارائه مدارک هویتی ندارید و چون حساب شما فقط قابل مدیریت توسط خودتان است باید از آن حتما نسخه پشتیبان بگیرید و رمز عبور را در اختیار اشخاص دیگر قرار ندهید.

صرافی های خرید و فروش بیت کوین

خرید و فروش بیت کوین در بسیاری از صرافی های آنلاین انجام می شود که مطرح ترین آنها صرافی بایننس، بیتمکس و کراکن هستند همه روزه بر تعداد این صرافی ها افزوده می‌شود و تبدیل بیت کوین به پول نقد و بلعکس روز به روز در حال سهولت است.

قابل مشاهده بودن انتقالات بیت کوین!

در شبکه بیت کوین تمامی دریافت ها و جابه جایی دارایی ها میان کاربران قابل مشاهده است اما هویت صاحبان این دارایی ها مشخص نمی شود در سایت blockchain.info هر انتقالی که در شبکه انجام گیرد ثبت می شود و آدرس فرستنده و آدرس گیرنده و همچنین میزان انتقال به همراه کارمزد تراکنش و زمان انجام ثبت شده و همه می توانند آنرا مشاهده نمایند.

یک نکته را هنگام ارسال بیت کوین به یاد داشته باشید که عملیات ارسال پس از انجام بازگشت ناپذیر هستند لذا دقت کافی را هنگام پر کردن آدرس گیرنده لحاظ نمایید.

کارمزد و زمان انتقال بیت کوین

انتقال بیت کوین بین کاربران با هزینه انجام می‌گیرد این هزینه به بیت کوین حساب شده و به ماینر های شبکه تعلق می‌گیرد تا تراکنش شما را تایید نمایند و زمانی که طول می کشد بیت کوین از یک کیف پول به کیف پول دیگری انتقال یابد نیز متناسب با همین هزینه کارمزد تعیین می گردد و هرچقدر میزان کارمزد انتخابی شما بیشتر باشد زمان انتقال نیز سریعتر می‌شود. معمولا کیف پول های بیت کوین گزینه ای جهت انتقال سریع با کارمزد بالا و گزینه ای با کارمزد کمتر جهت انتقال کند تر را دارا می‌باشند زمان انتقال بیت کوین از حدود یک ساعت تا چند روز می‌تواند متفاوت باشد.

امنیت شبکه بیت کوین

شبکه بیت کوین تا کنون دچار تغییر و هک نشده است و با توجه به حجم کنونی آن انجام گرفتن هک یا ایجاد تغییر اطلاعات در آینده نیز غیر ممکن به نظر می رسد اما صرافی ها و کیف پول های نگه دارنده بیت کوین تا کنون بارها مورد دستبرد قرار گرفته اند از این رو پیشنهاد می‌کنیم برای ذخیره امن از کیف پول های مطرح که در آموزش کیف پول های بیت کوین آنها را معرفی کرده ایم استفاده نمایید.