تحلیل تکنیکال چیست؟

بررسی کامل تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال چیست؟

معامله گران بازار رمزارزها یا همان تریدرها، از ابزارها و روش های مختلفی برای ارزیابی بازار کریپتوکارنسی استفاده می‌کنند که یکی از آنها رویکردی است به نام تحلیل تکنیکال. با استفاده از این روش تریدرها می‌توانند درک بهتری از شرایط احساسی حاکم بر بازار داشته باشند و حرکات مهم و تاثیرگذار بازار را تشخیص دهند. همچنین می‌توان با تحلیل تکنیکال پیش بینی هایی قوی تر و معاملاتی عاقلانه تر در بازار داشت.

در تحلیل تکنیکال ما تاریخچه ی قیمت یک رمزارز و حجم معاملات آن را در نظر می‌گیریم، در این نوع تحلیل برای ما اهمیتی ندارد که این رمزارز یا پروژه چه کاری انجام می دهد و یا چه هدفی دارد. این دقیقا برعکس تحلیل فاندمنتال است که در آن ما بیشتر به دنبال آنالیز تمام جوانب و عوامل موثر بر یک پروژه یا رمزارز به‌طوری که بتوانیم ارزش ذاتی و پتانسیل‌های بالقوه آن را تشخیص دهیم، می‌باشد.

تئوری داو در تحلیل تکنیکال

برای اینکه دید بهتری نسبت تحلیل تکنیکال داشته باشیم ، درک ایده های اساسی تئوری داو بسیار مهم است:

  1. بازار همه چیز را در قیمت گذاری خود در نظر می گیرد. همه جزئیات موجود از گذشته تا به حال. همانطور که در بازار بیت کوین و سایر کریپتوها معلوم است، این موارد شامل چندین متغیر مانند جریان فعلی، جریان گذشته و تقاضای آینده و هرگونه مقرراتی است که بر بازار رمزنگاری تأثیر بگذارد. قیمت موجود پاسخی است به کلیه جزئیات در لحظه ی حال.
  2. حرکت قیمت ها تصادفی نیست. بلکه آنها اغلب یک یا چند روند را دنبال می کنند، که ممکن است طولانی یا کوتاه مدت باشد. بعد از اینکه روندی شکل گرفت، احتمال مخالفت با آن هم وجود دارد. تکنسین ها سعی می کنند با استفاده از تحلیل تکنیکال، روندها را از یکدیگر جدا و سود حاصل کنند.
  3. “چه چیزی” مهمتر از “چرا” است. تکنسین ها بیشتر از هر متغیری که تغییری در قیمت رمز ارز ایجاد کند، بیشتر روی خود قیمت رمز ارز متمرکز هستند. اگرچه جنبه های مختلف می تواند بر قیمت رمز ارز تأثیر بگذارد تا در یک جهت خاص حرکت کند،  اما تکنسین ها به طور مشخص عرضه و تقاضا را بررسی می کنند.
  4. تاریخ تمایل به تکرار دارد. پیش بینی بازار با کمک روانشناسی تاریخی آن امکان پذیر است. تریدرها گاهی مشابه به همان چیزی که قبل تر نیز اتفاق افتاده واکنش نشان می دهند.

خطوط روند

خط روند در واقع پرکاربرترین ابزار تحلیل تکنیکال است. خط روند جهت کلی و سمت‌ و سوی قیمت را نشان می‌دهد و از دو مؤلفه جهت‌ و مدت تشکیل شده است. خط روند، بیانگر یک تغییرمداوم (صعودی یا نزولی) دریک‌ دوره‌زمانی است. خط روند یا جهت معمولی که یک رمز ارز به سمت آن حرکت می کند، می تواند بیشترین سود را برای تریدرها داشته باشد. دارایی های Crypto ممکن است بسیار بی ثبات باشند و تماشای نمودار حرکت قیمت بیت کوین یا دیگر رمزارز ها احتمالاً نشان دهنده ی بالا و پایین رفتن های قیمت آن است که یک الگوی خطی را تشکیل می دهد. با توجه به این نکته ، تکنسین ها می دانند که با دیدن یک سری از صعود های بالاتر ، می توانند از نوسانات چشم پوشی کرده و روند صعودی را پیدا کنند، و برعکس آنها می توانند با دیدن یک سری از سقوط های شدید تر ، روند نزولی را تشخیص دهند.

علاوه بر این ، روندهایی وجود دارد که به صورت جانبی حرکت می کنند، و در این موارد ، رمز ارز به هیچ وجه صعود یا سقوط نمی کند بلکه حرکت قیمت افقی دارد و این به معنی برابری تقریبی نیروهای عرضه و تقاضا می‌باشد.

تریدرها باید توجه داشته باشند که روندها به اشکال مختلفی از جمله خطوط روند متوسط ، بلند مدت و کوتاه مدت به وجود می آیند.