دش چیست

دش چیست؟

آشنایی کامل با ارز دیجیتال دش

قیمت لحظه ای جهانی

dashDash
$ 46.15
$ 46.15
6.78%

نرخ معامله در رمز اکسچنج

دش DASH
خرید از سایت:
1,494,505 تومان

دش DASH
فروش به سایت:
1,413,177 تومان

با رمز ارز دش آشنا شوید

دش چیست؟ رمز ارز دش یک دارایی دیجیتال است که به کاربرانش امکان انتقال این رمز ارز را در بستری امن، غیر متمرکز با سرعت بالا و کارمزد های حداقلی می‌دهد. پروژه دش در سال 2014 توسط ایوان دوفیلد (Evan Duffield) و تیمی از توسعه دهنده گانش بر اساس سورس کد اولیه بیت کوین ایجاد شد. اما هدف اصلی از این پروژه مبتنی بر بیت کوین ایجاد رمز ارزی بود که محدودیت های بیت کوین را ندارد و قابلیت های جذاب تری را در اخیار کاربرانش قرار می‌دهد از جمله ویژگی هایی که دش نسبت به بیت کوین دارد حریم خصوصی بسیار بالای آن است که اطلاعات تراکنش های کاربران را غیر قابل مشاهده می‌کند و سرعت بسیار بالای آن و کارمزد های پایین آن دش را جهت پرداخت های روز مره مورد استفاده تر از بیت کوین قرار داده است.

هدفی که تیم دش در پی آن هستند تبدیل نمودن دش به یک ابزار پرداخت تمام عیار است، به نحوی که این رمز ارز را برای خرید یک قهوه، پرداخت قبوض، رزرو هتل و انواع پرداخت های دیگر بهترین روش می‌دانند و کارمزد های کمتر از 1 سنت و سرعت انتقال چند ثانیه ای دش را گواهی بر این ادعا می‌دانند.

واحد اختصاری این ارز دیجیتال DASH می‌باشد. این رمز ارز ابتدا نام های ایکس کوین و سپس دارک کوین را داشته که در سال 2015 نام دش بر روی آن قرار گرفت.

دش چگونه بدست می آید؟

تولید دش به صورت انحصاری بدست هیچ سازمان یا نهادی انجام نمی گیرد بلکه این رمز ارز از طریق فرایند استخراج یا ماینینگ حاصل می گردد و تمامی افراد به کمک سخت افزار های قدرتمند با حل کردن معادلات خاصی می توانند بلاک های شبکه دش را پیدا کرده و به عنوان پاداش دش بدست آورند که این گونه فرایند ایجاد شدن ارز های دیجیتال را فرایند اثبات کار می‌نامند، استخراج دش عمدتا به وسیله دستگاه های ماینر ASIC صورت می‌گیرد. الگوریتم رمز نگاری دش x11 بوده و تنها ماینر های مبتنی بر این الگوریتم توانایی استخراج آنرا دارا هستند.

نحوه عرضه دش و کارکرد بلاکچین آن به چه شکل است؟

کل دش های موجود 18.9 میلیون واحد هستند که از طریق استخراج و ماینینگ تا سال 2300 بدست می‌آیند، دش نیز مانند بیت کوین فرایندی شبیه به هاوینگ دارد، با این تفاوت که پاداش ماینر ها برای پیدا کردن بلاک جدید هر ساله به میزان 7.1 درصد کاهش می‌یابد، سرعت ایجاد بلاک های جدید در بلاکچین دش 2.5 دقیقه است بدین ترتیب دش حدود 4 برابر سریع تر از بیت کوین توانایی انجام تراکنش ها را دارد و در ثانیه حدود 50تراکنش را می‌تواند انجام دهد. کارمزد تراکنش ها نیز در بلاکچین دش بین ماینر ها(45%)، مستر نود ها (45%) و توسعه دهنده گان (10%) پخش می‌شود.

مستر نود های بلاکچین دش:  وظیفه این نود ها حصول اطمینان از در دسترس بودن بلاکچین برای همه کاربران شبکه و برخی مسولیت ها در جهت سلامت و بهبود بلاکچین دش از جمله امکان تراکنش های سریع و مخفی، انجام تراکنش های سبک و بررسی ذخیره امن اطلاعات کاربران می‌باشد. برای تبدیل شدن به مستر نود نیاز به ذخیره بیش از 1000 واحد دش در کیف پول رسمی دش خواهید داشت.

توسط قابلیت instant transactions یا تراکنش های سریع کاربران دش می‌تواند با سرعت بسیار بیشتری با پرداخت کارمزد بیشتر به مستر نود ها  تراکنش ها را انجام دهند  و قابلیت  private transactions با ترکیب کردن رندوم چند تراکنش قابلیت پیگیری تراکنش ها را غیر ممکن ساخته و اینگونه حریم خصوصی دش را بالاتر می‌برد.

نوسانات قیمت دش!

قیمت دش نیز مانند بیت کوین نوسانات بسیار زیادی دارد، قیمت این ارز در ابتدای عرضه حدود 23 سنت و در دسامبر سال 2017 به سقف تاریخی خود در 1650 دلار نیز رسید و پس از آن روند کاهش قیمت خود را شروع کرد و در دسامبر 2019 تا حدود 39 دلار نیز معامله شد و از آن پس روند نسبی صعودی را در پیش گرفته است. در نمودار زیر قیمت دش در بازه های زمانی مختلف را مشاهده می‌کنید.

چگونه از دش استفاده کنیم؟

برای استفاده از دش یعنی دریافت، ارسال و ذخیره سازی آن باید از نرم افزاری به نام والت یا کیف پول دش استفاده نماییم انواع مختلف این کیف پول ها به صورت وب سایت، اپلیکیشن موبایل، نرم افزار ویندوز و سخت افزار ذخیره سازی موجود هستند که ایمن ترین راه ذخیره سازی استفاده از کیف پول های سخت افزاری است اما این روش مشمول پرداخت هزینه جهت خرید این دستگاه است البته روش های دیگر هم امنیت کافی را نیز دارا هستند.

جهت راه اندازی کیف پول برخلاف رویه ایجاد حساب در بانک ها شما نیاز به ارائه مدارک هویتی ندارید و چون حساب شما فقط قابل مدیریت توسط خودتان است باید از آن حتما نسخه پشتیبان بگیرید و رمز عبور را در اختیار اشخاص دیگر قرار ندهید.

در لینک زیر می‌توانید تمامی کیف پول های رسمی و معتبر دش را در سایت این رمز ارز مشاهده و دانلود نمایید.

نحوه خرید دش و فروش آن به چه شکل است؟

خرید دش و خرید رمز ارز های دیگر و فروش آنها به سادگی هر چه تمام تر در رمز اکسچنج محیا شده است با ثبت نام و احراز هویت به راحتی می‌توانید اقدام به خرید و فروش دش نمایید.

چالش های دش

آنچه تیم توسعه دش به دنبال آن هستند یعنی تبدیل دش به یک ارز جهانی برای انواع پرداخت ها در عمل غیر ممکن خواهد بود چرا که محدودیت تراکنشی این رمز ارز در حدود 50 تراکنش در ثانیه در مقایسه با غول های پرداخت فعلی از جمله پی پال و ویزا که هزاران تراکنش را در ثانیه انجام می‌دهند غیر قابل مقایسه بوده و توان جایگزینی با این شبکه ها را ندارد اما در مقیاس کوچک و جامعه کاربران محدود این قابلیت در آن دیده می‌شود.

چالش بعدی این رمز ارز مربوط به هش ریت نسبتا پایین شبکه آن است که خطر حمله 51 درصدی در بلاکچین این ارز را به یک نگرانی تبدیل می‌کند و در صورتی که عده ای از افراد به بیش از 50 درصد قدرت استخراج این شبکه برسند می‌توانند اطلاعات ثبت شده در بلاکچین این رمز ارز را مورد دستکاری قرار دهند به عنوان مثال موجودی آدرس ها را دستکاری کنند. البته دستیابی به این توان پردازشی نیز چندان کار راحتی نبوده و تا کنون نیز مشکلی از این بابت رخ نداده اما ورود کامپیوتر های کوانتومی نیز در آینده و قدرت بی حد و مرز آنها در مقایسه با کامپیوتر های فعلی همواره احتمال این خطر را می‌توانند تقویت کنند.