خرید مونرو

مونرو چیست؟

آشنایی کامل با ارز دیجیتال مونرو

قیمت لحظه ای جهانی

moneroMonero
$ 181.81
$ 181.81
5.42%

نرخ معامله در رمز اکسچنج

مونرو XMR
خرید از سایت:
8,187,432 تومان

مونرو XMR
فروش به سایت:
7,866,002 تومان

با رمز ارز مونرو آشنا شوید

مونرو چیست؟ در سال 2014 رمز ارز متن باز مونرو توسط یک تیم توسعه دهنده 7 نفره نا شناس بوجود آمد، مونرو از الگوریتم CryptoNight که برگرفته از الگوریتم Cryptonote بوده استفاده می‌کند و از پروتکل اجماع اثبات کار یا proof of work بهره می‌برد که باعث می‌شود همانند بیت کوین قابلیت ماینینگ یا استخراج را داشته باشد و در بلاکچین آن هر 2 دقیقه یکبار بلاک جدید ایجاد می‌گردد و سایز بلاک های آن متناسب با شرایط  و حجم تراکنش می‌تواند متغییر باشد، تیم توسعه مونرو جهت ایجاد پروژه هیچ مقداری از این رمز ارز را در ابتدا برای خود نگه داری نکردند و در نهایت 2 نفر از آنها به نام های ریکاردو اسپانی و فرانسیسکو کابانیاس هویت خود را فاش نمودند.

طبق ادعای وب سایت رسمی مونرو این دارایی دیجیتالی  ایمن، با حریم خصوصی بسیار بالا و غیر متمرکز است. گفتنی است که اصلی ترین شاخص و ویژگی مونرو غیر قابل رهگیری بودن آن است و برخلاف بیت کوین، اتریوم و سایر رمز ارز ها که در بلاکچین آنها مقادیر موجودی تمامی آدرس ها، و تاریخچه ارسال های آنان قابل مشاهده است  در مونرو امکانی جهت دیده شدن این اطلاعات برای همگان درنظر گرفته نشده است و این رمز ارز با حریم خصوصی بسیار بالایی که دارد با استفاده از روش های متعدد رمز نگاری کلید عمومی و خصوصی و ترکیب تراکنش های تصادفی امکان رهگیری تراکنش ها و مشاهده مشخصات فرستنده، گیرنده و مقدار تراکنش را در اختیار همه نمی‌گذارد.

واحد این ارز دیجیتال XMR  بوده و هر XMR  معادل یک مونرو است. در ابتدا نام این رمز ارز بیت مونرو بود که پس از مدتی به مونرو تغییر نام داد.

مونرو چگونه بدست می آید؟

تولید مونرو به صورت انحصاری بدست هیچ سازمان یا نهادی انجام نمی گیرد بلکه این رمز ارز  از طریق فرایند استخراج یا ماینینگ حاصل می گردند و تمامی افراد به کمک سخت افزار های قدرتمند با حل کردن معادلات خاصی می توانند بلاک های شبکه مونرو را پیدا کرده و به عنوان پاداش مونرو بدست آورند که این گونه فرایند ایجاد شدن ارز های دیجیتال را فرایند اثبات کار می‌نامند، استخراج مونرو عمدتا به وسیله کارت های گرافیک (gpu) قدرتمند و همچنین پردازنده (cpu) های قدرتمند انجام می‌گیرد.

نحوه عرضه مونرو به چه شکل است؟

کل مونرو های موجود 18.132 میلیون واحد هستند که از طریق استخراج و ماینینگ تا مه 2022 بدست می‌آیند و پس از آن به ازی ساخت هر بلاک در 2 دقیقه به میزان 0.6 مونرو به ماینر یابنده بلاک به عنوان پاداش داده خواهد شد و این چرخه عرضه همواره ادامه خواهد یافت و تورمی زیر 1 درصد را برای مونرو ایجاد خواهد کرد.

نوسانات قیمت مونرو!

قیمت مونرو نیز مانند بیت کوین نوسانات بسیار زیادی دارد، قیمت این ارز در ژانویه 2015 حدود 22 سنت و در ژانویه سال 2018 به سقف تاریخی خود در 495 دلار نیز رسید و پس از روند کاهش قیمت خود را شروع کرد و در فبریه 2019 تا حدود 40 دلار نیز معامله شد و از آن پس روند نسبی صعودی را در پیش گرفته است. در نمودار زیر قیمت مونرو در بازه های زمانی مختلف را مشاهده می‌کنید.

چگونه از مونرو استفاده کنیم؟

برای استفاده از مونرو یعنی دریافت، ارسال و ذخیره سازی آن باید از نرم افزاری به نام والت یا کیف پول مونرو استفاده نماییم انواع مختلف این کیف پول ها به صورت وب سایت، اپلیکیشن موبایل، نرم افزار ویندوز و سخت افزار ذخیره سازی موجود هستند که ایمن ترین راه ذخیره سازی استفاده از کیف پول های سخت افزاری است اما این روش مشمول پرداخت هزینه جهت خرید این دستگاه است البته روش های دیگر هم امنیت کافی را نیز دارا هستند.

جهت راه اندازی کیف پول برخلاف رویه ایجاد حساب در بانک ها شما نیاز به ارائه مدارک هویتی ندارید و چون حساب شما فقط قابل مدیریت توسط خودتان است باید از آن حتما نسخه پشتیبان بگیرید و رمز عبور را در اختیار اشخاص دیگر قرار ندهید.

در لینک زیر می‌توانید تمامی کیف پول های رسمی و معتبر مونرو را در سایت این رمز ارز مشاهده و دانلود نمایید.

غیر قابل مشاهده و پیگر گریزی مونرو !

مونرو از دو کلید عمومی دیداری و پرداختی و همچنین دو کلید خصوصی دیداری و پرداختی بهره می‌برد و مکانیزیم های امضای حلقوی (Ring Signatures) ، آدرس های مخفی یا ( stealth address) و تراکنش محرمانه حلقه ای یا Ring CT اطلاعات را به صورت محرمانه درمی آورد.

هنگام انتقال مونرو از فرستنده به گیرنده آدرس فرستنده توسط مکانیزم امضای حلقه ای، رمز نگاری و پنهان شده و آدرس گیرنده از روی کلید عمومی پرداختی و دیداری تولید شده که به آن مکانیزم stealth address گفته شده و باعث مخفی ماندن اطلاعات این آدرس می‌شود و در نهایت اطلاعات هر تراکنش با تراکنش های تصادفی دیگر ادغام شده که این قسمت در مکانیزم Ring CT صورت گرفته و رهگیری تراکنش ها و مقدار آنها را مخفی سازی می نماید.

یک نکته را هنگام ارسال مونرو به یاد داشته باشید که عملیات ارسال پس از انجام بازگشت ناپذیر هستند لذا دقت کافی را هنگام پر کردن آدرس گیرنده لحاظ نمایید.

کارمزد و زمان انتقال مونرو

انتقال مونرو بین کاربران با هزینه انجام می‌گیرد این هزینه به مونرو محاسبه شده و به ماینر های شبکه تعلق می‌گیرد تا تراکنش شما را تایید و در بلاکچین ثبت نمایند میزان این کارمزد نسبت به سایز حلقه ring Size و همچنین میزان Output  که تماما بسته به مقدار مورد نظر ازسالی است محاسبه شده و متفاوت است.

چالش های مونرو

بدلیل غیر قابل رهگیر بودن تراکنش های مونرو این رمز ارز توسط کسب و کارهای غیر قانونی، کلاهبرداری، پولشویی، سایت های قمار و در دارک وب مورد استفاده قرار می‌گیرد البته نا گفته نماند که عده زیادی در حال اسفاده صحیح از این رمز ارز هستند و غیر قابل رهگیری بودن آن را برای افزایش حریم خصوصی و ایمنی آدرس ها بسیار ارزشمند تر و بهتر از سایر رمز ارز ها می‌دانند، همچنین برخی از صرافی های بین المللی نیز به دلیل قانون گذاری مجبور به حذف این رمز ارز از لیستشان شده اند.

نحوه خرید مونرو و فروش آن به چه شکل است؟

خرید مونرو و خرید رمز ارز های دیگر و فروش آنها به سادگی هر چه تمام تر در رمز اکسچنج محیا شده است با ثبت نام و  احراز هویت به راحتی می‌توانید اقدام به خرید و فروش مونرو نمایید.