کاردانو چیست؟

آشنایی کامل با ارز دیجیتال آدا کاردانو

قیمت لحظه ای جهانی

cardanoCardano
$ 0.386429
$ 0.386429
1.95%

نرخ معامله در رمز اکسچنج

کاردانو ADA
خرید از سایت:
17,423 تومان
کاردانو ADA
فروش به سایت:
16,700 تومان

کاردانو چیست؟

کاردانو نام شبکه ای توسعه یافته تحت تکنولوژی بلاکچین است. ارز دیجیتال این شبکه آدا ADA نام  دارد و همچنین در بستر بلاکچین کاردانو امکان توسعه ی برنامه های غیر متمرکز و قرار داد های هوشمند به صورت کارامد تر از نمونه هایی که قبل تر شاهد آن بودیم (مانند اتریوم) وجود دارد. متناسب با شباهت هایی که این رمز ارز با اتریوم دارد و همچنین توسعه دهنده گان ژاپنی اش به کاردانو لقب اتریوم ژاپنی نیز داده می‌شود.

نحوه پیدایش کاردانو

توسعه کاردانو از سال 2015 استارت خورد و ادعا شده است که در ایجاد آن از متد های علمی با تحقیقات دانشمندان و آزمایشات متعدد بهره گرفته شده است، سر انجام پس از دو سال کار توسعه این ارز به نتیجه رسید و در سال 2017 رمز ارز آدا وارد بازار شد و از همان ابتدا تا کنون توانست جزو پروژه های موفق عمل کند و جایگاه قابل قبولی در میان رمز ارز ها را از آن خود کند.

چارلز هسکینسون Charles Hoskinson ایجاد کنده پروژه کاردانو مدعی شده که کاردانو نسل سوم بلاکچین است و در جهت حل مشکلات مقیاس پذیری(عدم امکان تایید تراکنش های بسیار زیاد در مدت کم) که در نسل اول یعنی بیت کوین وجود دارد و همچنین رفع نواقص نسل دوم در قرار داد های هوشمند اتریوم ایجاد شده است.

ماینینگ در کاردانو وجود ندارد و تراکنش ها از متد اثبات سهام انجام می‌گیرند

بر خلاف بیت کوین، اتریوم و بسیاری از رمز ارز های دیگر که در آنها طبق الگوریتم اثبات انجام کار یا proof of work ماینر های شبکه مسئول تامین امنیت شبکه، تایید تراکنش ها و همچنین ساخت بلاک های جدیدهستند، در بلاکچین کاردانو از شیوه ای جدید به نام اثبات سهام یا proof of stake بهره گرفته شده است، در این متد دیگر نیازی به خرید سخت افزار های قدرتمند نیست تا با انجام محاسبات پیچیده مراتب گفته شده اجرا شود، بلکه این مسولیت به عهده برخی از node های شبکه سپرده می‌شود که نود ها با تهیه و نگه داری ارز آدا به میزان ذخیره شان توانایی تایید تراکنش ها و دریافت کارمزد تراکنش ها و ساخت بلاک های جدید در بلاکچین کاردانو را پیدا می‌کنند.

افزایش امنیت در کاردانو نسبت به بیت کوین

یکی از مزیت های استفاده از الگوریتم اثبات سهام افزایش امنیت است زیرا اگر هکر ها بخواهند اطلاعات ذخیره شده در بلاکچین کاردانو را تغییر دهند باید بیش از نصف شبکه سهام داشته باشند به عبارتی دیگر باید حداقل 51 درصد از کل آدا های موجود را در اختیار داشته باشند و سپس بتوانند اطلاعات موجود در آن را تغییر دهند که انجام این کار متناسب با نحوه عرضه آن تقریبا نا ممکن است و حتی اگر شخص یا سازمانی موفق به در اختیار گیری بیش از 51 درصد آن شود قطعا سرمایه بزرگی در دست دارد که اگر به سراغ هک این ارز برود، این ارز نا بود شده و ارزش میلیاردی کل دارایی هایش از بین می‌رود.

اما برای هک بیت کوین نیاز است که به حداقل 51 درصد از قدرت استخراج این شبکه دسترسی داشت که با توجه به تعداد بسیار زیاد این ماینر ها دسترسی به این حجم از قدرت پردازش نیز کاملا دور از ذهن به نظر می‌رسد اما با دستیابی بشر به نسل جدید کامپیوتر های کوانتومی و قدرت بی حد و مرز آنها در صورت توسعه و قرار گیری آنها در دست عده ای از افراد می‌توان عواقب ناگواری را برای بیت کوین و سایر رمز ارز هایی که از الگوریتم اثبات انجام کار بهره می برند متصور شد.

چه مقدار آدا کاردانو در جهان موجود است؟

کل ارز های آدا 45 میلیارد  واحد است که تا زمان نگارش این مقاله حدود 25 میلیارد آن عرضه شده است.

نوسانات قیمت آدا !

قیمت آدا مانند بازار ارز های دیگر با افزایش خرید و تقاضا بالا رفته و با کاهش خرید کاهش می یابد اما نوساناتی که قیمت آدا دارد بسیار بسیار زیاد است و عوامل متعدد و اخبار حواشی آن در این نوسانات دخیل هستند در نمودار زیر می توانید قیمت آدا را در طی دوره های مختلفی زمانی مشاهده نمایید. آدا در ابتدای کار قیمتی حدود 2 سنت داشت و در سال 2018 به بیشترین قیمت خود در حدود 1.2 دلار رسید و پس از آن سیر نزولی را شروع کرد.

کیف پول های کاردانو

برای استفاده از رمز ارز آدا کاردانو یعنی دریافت، ارسال و ذخیره سازی آن باید از نرم افزاری به نام والت یا کیف پول آدا استفاده نماییم انواع مختلف این کیف پول ها به صورت وب سایت، اپلیکیشن موبایل، نرم افزار ویندوز و سخت افزار ذخیره سازی موجود هستند که ایمن ترین راه ذخیره سازی استفاده از کیف پول های سخت افزاری است اما این روش مشمول پرداخت هزینه جهت خرید این دستگاه است البته روش های دیگر هم امنیت کافی را دارا هستند. جهت راه اندازی کیف پول برخلاف رویه ایجاد حساب در بانک ها شما نیاز به ارائه مدارک هویتی ندارید و چون حساب شما فقط قابل مدیریت توسط خودتان است باید از آن حتما نسخه پشتیبان بگیرید و رمز عبور را در اختیار اشخاص دیگر قرار ندهید.

کیف پول daedalus

کیف پول رسمی رمز ارز آدا daedalus است که کاملا ایمن و غیر متمرکز است برای دانلود آن وارد این لینک شوید. این کیف پول در حال حاضر تنها برای دسکتاپ برای سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس عرضه شده است، با توجه به غیر متمرکز بودن این کیف پول دسترسی به آن ممکن است شما را ساعت ها در حالت بارگزاری قرار دهد.

کیف پول لجر نانو اس

کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس محبوب ترین کیف پول سخت افزاری است که به شما امکان ذخیره، نگه داری و ارسال تعداد زیادی از رمز ارز ها از جمله رمز ارز آدا کاردانو را می دهد. برای استفاده از این کیف پول سخت افزاری از لینک زیر می‌توانید آنرا تهیه نمایید.

صرافی های خرید و فروش کاردانو

خرید و فروش آدا کاردانو در بسیاری از صرافی های آنلاین انجام می شود که مطرح ترین آنها صرافی بایننس، بیتمکس و کراکن هستند همه روزه بر تعداد این صرافی ها افزوده می‌شود و تبدیل آدا به پول نقد و بلعکس روز به روز در حال سهولت است. در ایران برای خرید آدا کاردانو و فروش کاردانو به صورت 24 ساعته رمز اکسچنج در خدمت شماست.

قابل مشاهده بودن انتقالات کاردانو!

در شبکه کاردانو تمامی دریافت ها و جابه جایی دارایی ها میان کاربران قابل مشاهده است اما هویت صاحبان این دارایی ها مشخص نمی شود برای مشاهده هر تراکنش بوسیله سرچ کردن هش تراکنش در این لینک هر انتقالی که در شبکه انجام گیردبا اطلاعات کامل از جمله آدرس فرستنده و آدرس گیرنده و همچنین میزان انتقال به همراه کارمزد تراکنش و زمان انجام ثبت و قابل نمایش هستند.

یک نکته را هنگام ارسال کاردانو به یاد داشته باشید که عملیات ارسال پس از انجام بازگشت ناپذیر هستند لذا دقت کافی را هنگام پر کردن آدرس گیرنده لحاظ نمایید.

کارمزد و زمان انتقال در کاردانو

کاردانو نگاهی عمیق به مسئله مقیاس پذیری داشته و توانسته به کمک تکنولوژی Rina به آن دست یابد بر خلاف بیت کوین که در ثانیه تنها حدود 7 تراکنش را می تواند تایید کند در بلاکچین کاردانو تا هزاران تراکنش در ثانیه با حداقل کارمزد می‌تواند تایید شود.