همه چیز درباره ICO ها

ico چیست؟

کلمه ICO مخفف عبارت initial coin offering به معنی عرضه اولیه سکه است. شرکت هایی که قصد راه اندازی یک ارز مبتنی بر بلاکچین را دارند سرمایه بسیار زیادی را باید برای توسعه و پیشبرد پروژه صرف نمایند و چون زمان نسبتا زیادی برای مطرح شدن یک رمز ارز و وارد شدن آن به صرافی های معروف جهت تبادل با سایر ارز ها مورد نیاز است این کمپانی ها برنامه ای تحت عنوان عرضه اولیه قرار می دهند و در آن با قیمت های مناسبی اقدام به فروش قسمتی از رمز ارز ها می‌نمایند که به این شکل سرمایه کافی برای هزینه های پیشرو را بدست آورند، سرمایه گذاران نیز با بررسی و احتمال افزایش قیمت کوین پس از مدتی اقدام به خرید و سرمایه گذاری در عرضه اولیه می‌کنند. شرکت ها یک سرمایه حد اقلی به نام soft cap در نظر می‌گیرند که اگر آن مقدار سرمایه جمع شود به منزله موفقیت آمیز بودن برنامه عرضه اولیه در نظر گرفته شده و احتمال تحقق اهداف مطرح شده در وایت پیپر را بالا می برد، چنانچه سرمایه حداقلی در مدت مقرر جمع نشود برنامه هایی که کلاهبرداری نیستند اقدام به پس دادن سرمایه ها به سرمایه گذاران می کنند.

سرمایه گذاری روی ICO ها همانند خرید سهام است با این تفاوت که در برنامه خرید سهام فرایند های انتقال سهام به سایر افراد با نظارت سازمان صادر کننده صورت می گیرد اما در فضای رمز ارز ها این انتقالات بدون دخالت و نیاز به بررسی شخص یا سازمانی سهام ها قابلیت انتقال دارند.

در برنامه های عرضه اولیه معمولا یک hard cap یا سرمایه حداکثری نیز در نظر گرفته می‌شود که با جمع شدن آن مقدار، برنامه فروش متوقف می‌شود و شرکت مجاز به دریافت سرمایه بیش از آن مقدار نمی‌باشد.

انواع عرضه های مختلف

ico ها متناسب با توکنی که عرضه می کنند به این دسته بندی ها تقسیم می‌شوند : ITO , STO, RICO

STO : عرضه توکن اوراق بهادار یا Security Token Offering برنامه ای قانونی تر با امنیت بیشتر برای سرمایه گذاران با احتمال تقلب کمتر شرکت های عرضه کننده به نسبت ico ها است. در این متد عرضه، ارزش توکن ها مانند اوراق بهادار با دارایی های شرکت تضمین می‌شوند.

ITO : عرضه اولیه توکن یا Initial Token Offering همان عرضه اولیه سکه است با این تفاوت که به جای سکه ، توکن به سرمایه گذاران فروخته می شود و این توکن دارای بلاکچین اختصاصی نیست و بر روی بلاکچین سایر ارز ها مانند اتریوم یا بیت کوین ساخته شده است.

RICO :عرضه اولیه سکه بازگشت پذیر یا Reversible initial coin offering برنامه عرضه ای است که در آن سرمایه گذاران این امکان را دارند تا سکه های خریداری شده را در هر لحظه بفروشند و سرمایه خود را پس بگیرند.

موفقیت ICO ها

با افزایش رواج استفاده از زمز ارزها، ارزهای جدید با سرعت بسیار بیشتری در حال بوجود آمدن هستند که در مرحله عرضه اولیه سرمایه بسیاری نیز جمع آوری می کنند اما در واقعیت بیش از نیمی از این رمز ارز ها پس از مدتی نابود می شوند و سرمایه افراد بر باد می رود همچنین کلاهبرداری نیز توسط عرضه اولیه رواج بسیاری پیدا کرده است به طوری که حدود 80 درصد ico های سال 2018 پروژه‌ای کلاهبرداری بوده اند. با این حال با شناخت دقیق پروژه و بررسی احتمالات و سرمایه گذاری درست،ico ها همچنان می توانند سود زیادی را به سمت شما روانه کنند.

در واقع سرمایه گذاری روی ico ها دارای ریسک بسیار بالایی است و تنها در خوشبینانه ترین حالات می توان سودی را برای آنها متصور شد.

آمار سرمایه گذاری در ICO ها

طبق آمار های رسمی در سال 2016 حدود 90 میلیون دلار توسط 29 ico سرمایه جذب سد.
در سال 2017 حدود 6 میلیارد و دویست میلیون دلار توسط 875 ico جمع آوری شد.
در سال 2018 بیش از 1250 ico در مجموع حدود هفت میلیار و هشتصد میلیون دلار سرمایه جذب نمودند.
بیشتر سرمایه ها توسط ico های بوجود آمده درکشور های آمریکا، انگلیس، سنگاپور و سوئیس جمع آوری شد.
  • 2016
  • 2017
  • 2018

نحوه شناسایی ICO جهت سرمایه گذاری

قبل از تصمیم برای سرمایه گذاری روی ICO ها باید ریسک های مربوطه را پذیرا باشید و بدانید که یک رمز ارز هر چقدر از نظر تکنولوژی، کاربرد، تیم پروژه و سایر موارد غنی به نظر برسد ممکن است شما را به سود  نرساند بلکه متضرر هم بسازد با این حال برای شناسایی ICO های برتر نکات زیر را حتما در نظر بگیرید.

کاربرد پروژه

قبل از سرمایه گذاری به تمامی کاربرد هایی که قرار است رمز ارز ایجاد کند دقت کنید برای این منظور باید نقشه را Road map و کتابچه white paper پروژه را کاملا بررسی نمایید. در وب سایت مرجع باید اطلاعات کاملی از نیاز هایی که قرار است توسط این برنامه رفع شود به شما نمایش داده میشود، توجه فرمایید که برنامه های کلاهبرداری در این مرحله بسیار اغراق کرده قابلیت هایی فراتر از تصور را برای ارزشان متصور می شوند پس توجه کنید که در این مرحله کاربرد های ارز غیر منطقی به نظر نرسد و شفافیت در توضیحات دیده شود و صرفا از شعار ها بدون توضیح و دلیل قانع کننده ای سخن گفته نشده باشد.

تیم توسعه دهنده و موسسان

قبل از شروع به سرمایه گذاری حتما تیم توسعه دهنده پروژه را به طور کامل ارزیابی کنید، پروژه های برتر اکثرا توسط تیم های برتر اجرا می شوند و اگر ico انتخابی خوب باشد باید چندین تن از توسعه دهنده گان یا مدیران اجرایی رمز ارز های معروف را در خود داشته باشند. معمولا ico ها لیست تیمشان را در سایتشان منتشر می کنند و به راحتی شما می توانید در مورد این افراد در شبکه های اجتماعی و بیت کوین تاک تحقیق کنید.

بررسی سورس کد پروژه

پروژه های متن باز کد منبع خود را روی Github قرار می دهند که البته بررسی آن نیاز به دانش فنی بالایی دارد می توانید از یک متخصص  درخواست بررسی سورس پروژه را نمایید که از صحت آن اطلاع پیدا کنید.

نگاه شبکه های اجتماعی به پروژه

پروژه های مطرح معمولا سروصدای زیادی در شبکه های اجتماعی به ویژه بیت کوین تاک و ردیت به پا می کنند و افراد زیادی در این باره اظهار نظر می کنند که می توان از این بازخورد ها در شبکه های اجتماعی به پروژه نگاه بهتری پیدا کرد.

پرسو جو از افراد خبره

سعی در شناسایی افراد خبره در زمینه رمز ارز ها کنید و با آنها از طریق ایمیل یا در شبکه های اجتماعی مکاتبه کنید و در مورد سرمایه گذاری روی ico مدنظر مشورت بگیرید همچنین از تالار های گفتگوی بیت کوین تاک هم برای مطرح کردن سوالتان می‌توانید بهره ببرید.